Sizce Hangi Yumurta Sağlıklı Bir Tavuktan Geliyor?

Loading...

Birçok insan yumurta sarısının ne anlama geldiğini ve tavuğun sağlığı hakkında ne tür bilgiler verdiğini bilmiyor. Ayı şekilde fabrika da yetişen bir tavuk ile çiftlikte yetişen bir tavuk arasındaki farka da hakim değillerdir. Gelin hep birlikte yumurta sarısının tavuk hakkında ne tür bilgiler verdi.

yumurta

1) Yumurta Sarısı Koyu Olan Yumurta
Eğer yumurta sarısı koyu olan yumurtanın sağlıklı olduğunu düşünüyorsanız doğru düşünüyorsunuz. Yumurta sarısının koyu olmasının sebebi tavuğun bir çiftlikte yetişmiş olmasıdır. Çiftlikte kendi arazisinde yetiştiği için yeteri kadar güneş ışığı almıştır. Asla penceresiz kapalı bir ortam da bulunmamıştır. Yumurta sarısının besleyici olmasının bir diğer önemli sebebi ise bu tavukların böcekler, çekirgeler ve sinek biti gibi böceklerle besleniyor olmalarıdır.

sari

2) Yumurta Sarısı Sarı Olan Yumurta
Bu yumurta büyük bir süpermarketten alınmıştır. Bu yumurtalar fabrika tavuklarından geliyorlar. Büyük fabrikalar da yetiştirilen tavuklar kabus ortamlar da yetişiyorlar. Yeteri kadar güneş ışığı ve boş yer yoktur. Aynı zaman da ortam oldukça pistir ve tahılla beslenirler. Ayrıca bu tavuklar kulukça makinalarından çıkmışlardır ve bu durum doğal değildir.

yumurta-sarisi

Loading...

3) Yumurta Sarısı Açık Turuncu Olan Yumurta
Yumurta sarısı açık turuncu olan yumurtalardan yerel marketlerden getiriliyorlar. Bu tavuklar büyük tavuk çiftliklerinden getiriliyorlar ve bulundukları yer fabrikalar kadar kötü değildir. Buna rağmen ortam tavuklar için uygun değildir. Genel kural ise şudur: bir çiftlik ne kadar çok yumurta üretirse kalitesi bir o kadar düşer. Birinci maddedeki yumurtayla aynı derece de sağlıklı olmamasının sebebi ise bu tavukların protein ile beslenmiyor olmalarıdır. Genellikle diyetleri yalnızca tahıllardan oluşur.

Loading...

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*