Mektup

Loading...

Yıl 1941, Çocuk on altı yaşındaydı…

İzmir Atatürk Lisesi öğrencisiydi. Havaya, suya olduğu kadar; şiire, şarkılara da merakı vardı. Ders aralarında fırsat bulup komşu semtin kız okulunda okuyan yine aynı yaştaki sevgilisine mektup yazmak istemiş, hatta tamamlamış, mektuba da Aşka ve hayata dair bir Nazım Hikmet şiiri iliştirmişti. Zaman ve mekan bu ya; mektup, gözü kara rehber öğretmenin gözünden kaçmamış ve öğretmenler kurulunda sorguya çekilmişti çocuk. Yetmemiş, polis sorgusuna alınmıştı. Oda yetmemiş, İstanbul Emniyeti’ne uzanmıştı sorgu.

Ne demek Nazım Hikmet şiiri? diye sorulmuştu sıkça. Devletin ve milletin aleyhine şiirleriyle bilinen bir şairin şiiri nasıl olurdu da mektuba geçirilirdi? Sorgu, sual aylarca sürmüştü. Örgüt aranmıştı on altı yaşındaki çocuğun ardında. Adı, toplu ve büyük tevkifatlarda kayda geçirilmişti. Çocuk, dönemin Talim Terbiye Bakanının da imzasıyla okuldan tart edilmiş, hatta müşahede altında tutulmasında yarar vardır gerekçesiyle Manisa Akıl Hastanesi’ne sevk edilmişti..

Ancak üç beş yıl sonra, pek çok badire ve serüvenin ardından, liseden mezun olabilmişti. (Ama, İstanbul Işık Lisesi’nden ağabeyi ile.)

Ama o yara hiç kapanmamıştı çocuğun kalbinde, ahir zamanlarında dahi. Çocuğun adı, Atilla İlhan’dı

Aşk, sevda ve hayat şiirlerinin kaptanı olarak kayda geçen Attila İlhan…

Loading...

(NEBİL ÖZGENTÜRK, Bir Yudum İnsan Yolculukları 5 / Sessiz Gece Yazıları)

Loading...

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*