İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden Sayıştay Raporu Açıklaması

Loading...

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, son zamanların en çok konuşulan belediyelerinden biri oldu. Bunun sebebi de, 31 Mart Yerel Seçimleri’nden bu yana hala bir belediye başkanı olmaması… 31 Mart Yerel Seçimleri’nin geride bıraktık ve Ekrem İmamoğlu günler sonra mazbatasını almıştı. Fakat daha sonra Yüksek Seçim Kurulu, gelen itirazları değerlendirdi ve İstanbul’da Büyükşehir Belediye seçimlerinin yenilenmesi kararı aldı. 23 Haziran 2019’da yeniden yapılacak seçimler sonuçlanana kadar ise, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı makamında vekaleten Ali Yerlikaya oturuyor.

Bu kadar tartışmalara konu olan İstanbul Belediyesi’nden bugün bir açıklama geldi. Açıklamanın temelinde Sayıştay raporu yer alıyordu.

stanbul Büyükşehir Belediyesi - İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden Sayıştay Raporu Açıklaması

İBB’den Gelen Sayıştay Raporu Açıklaması

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından kamuoyuna yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Bazı basın yayın organları ve sosyal medyada yer alan ‘Sayıştay raporu, İBB’ye ait 20 bin metrekarelik lojmanların yandaş şirketler tarafından bedelsiz olarak kullanıldığını ortaya çıkardı’ yönündeki haberler kesinlikle gerçeği yansıtmamaktadır. Maksadı çok belli olan haberler, çarpıtma ve iftiradan ibarettir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından haberde geçen firmalara lojman, yer tahsisi yapılması söz konusu değildir. Kamu hizmetlerinin ve belediye hizmetlerinin yerine getirilmesi için o tarihte kamu iktisadi teşekkülü olan TEDAŞ’a trafo merkezi yapılması için belirli süreli yer tahsisleri yapılmıştır. Tahsis işlemleri, İBB Meclisi tarfından alınan kararlara dayanmaktadır.

Loading...

BB lojman - İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden Sayıştay Raporu Açıklaması

Habere konu lojman ve taşınmazlar ise İETT Genel Müdürlüğü ile Kamu İktisadi Teşekkülü olan TEDAŞ arasında mülkiyet ihtilafı bulunan taşınmazlardır. 2705 sayılı kanun uyarınca İstanbul elektrik dağıtım yetkisi TEDAŞ’a devir edildiğinden elektrik hizmetinde kullanılan taşınmazların bir kısmı da TEDAŞ’a devredilmiştir.”

İBB’ye Ait Lojmanların Kullanımı İle İlgili Bir Açıklama Yapıldı

Yapılan bu açıklama sayesinde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi çok konuşulan lojman iddialarına yanıt vermiş oldu. İBB’nin açıklamasının devamı ise şu şekildeydi:

“Habere konu lojman ve taşınmazlar da tapuda İETT adına kayıtlı olup, kanunla TEDAŞ’a devredilen taşınmazlardır. Mülkiyeti ihtilaflı taşınmazlar için açılmış davalarda mülkiyet durumu mahkemece belirlenecektir. Mülkiyeti İBB ve İETT’ye ait olup özel şirketlere kullandırılmış herhangi bir taşınmaz bulunmamaktadır.

Bu süreçte kurumumuzu yıpratma amaçlı yapılan kasıtlı haber ve sosyal medya paylaşımları karşısında hukuk zemininde tüm haklarımızı sonuna kadar arayacağımızı belirtir, kamuoyuna saygıyla duyururuz.”

Loading...