Her Gün 1 Kaşığı Bütün Bağırsakları Temizliyor

Loading...

Bağırsak p-roblemi y-aşayanlar için mucizevi tarifin e-tkisi ş-aşırtıyor. Eski yunanların tıp dünyasında ilaç olarak kullandıkları bal ve tarçın günümüze kadar gelerek sağlık açısından fayda sağlamaya ve mucizeler yaratmaya devam ediyor. Eski zamanlarda doktorları bile ş-aşırtan bu karışımdan günde bir kaşık tüketmenin sağladığı yararları bir bilseniz..

DOĞAL BİR ANTİBİYOTİK Bal ve tarçın karıştırılıp tüketildiğinde bağışıklık sistemini g-üçlendirir, doğal bir antibiyotiktir. Birçok vitamin ve yüksek miktarda demir içeren karışım, vücudu bakteri ve virüslere karşı korur.

İDRAR YOLU E-NFEKSİYONU İdrar Yolu E-nfeksiyonunu tedavi ederek, idrar yollarında oluşan mikropları ö-l-d-ürür.

MİDEDEKİ GAZI GİDERİYOR Hindistan ve Japonya’da yapılan araştırmalarda bal ve tarçının midedeki gazı giderdiği belirlenmiştir.

EN AĞIR YEMEKLERİ DAHİ… Bu karışım midede asit oluşumunu e-ngeller ve en ağır yemekleri dahi kolayca sindirmenizi sağlayarak sindirime yardımcı olur.

İkisini karıştırmak şunlara iyi gelebilir: Bağışıklık sistemini g-üçlendirmek ve h-astalıkları önlemek Duyma pr-oblemleriyle s-avaşmak Eklemlerdeki ağrı ve iltihaplanmayı azaltmak Kilo vermek Kolesterol seviyesini azaltmak Kalbi korumak ve kardiyovaskuler ha-stalıkları önlemek Sindirimi geliştirmek, kabızlığı önlemek ve bağırsak s-orunlarını yatıştırmak Cilt lekeleriyle s-avaşmak Doku ve organları gençleştirmek Bu doğal reçete nasıl hazırlanır? Bunu aynı zamanda dengeli bir diyet ve sağlıklı bir yaşam stiliyle desteklemek iyi bir fikir. Malzemeler : 1 litre su – 2 çorba kaşığı toz halinde tarçın (20 gram) – 2 çorba kaşığı bal (50 gram) – Hazırlanışı: 1 litre suyu kaynatın, sonra bir kavanoza balla birlikte dökün. Karışımın 45 dakika soğumasını bekleyin, içmeden önce tarçın ekleyin. Dozaj Kahvaltıdan en az 30 dakika önce bu karışımdan bir bardak için. Sonra gece yatmadan önce bir bardak daha için.

Loading...
Loading...