Gece Yatmadan Önce Dere Otu Yerseniz

Loading...

Dereotunun faydaları içinde sindirimi çoğaltmak, uykusuzluğu gidermek benzer biçimde biroldukça faydası bulunmaktadır. Dereotu hem de ağız bakımı açısından da fazlaca yararlıdır. Kalsiyum kaynağı olan dereotunun diş ve diş eti sağlığına da olumlu etkileri bulunur.

Dereotunun faydalarından iyi bir halde yararlanabilmek için hem tohumlarından hem de yapraklarından faydalanabilirsiniz. Dereotu yiyeceklere ve salatalara, aroma katmanın yanı sıra zengin amino asitler sayesinde sıhhat açısından da bir çok yarar sağlar.

Dereotunun faydalarından yararlanmak için insanoğlu eski zamanlarda bu bitkiyi tıbbı alanlarda ilaç niyetine kullanıyorlardı. Bununla beraber eski mısırlılar dereotunu parfüm yapımında ve kozmetik ürünlerin üretiminde de kullanırlardı.

Dereotunun faydaları antik Roma’da çok iyi bilinir, aynı zamanda da yaygın olarak kullanılırdı. Romalı gladyatörler dereotu yağını ciltlerine sürerek yaraları tedavi etmek fakatçlı kullanırlardı.

1- Sindirimi destek sunar

Dereotu kendisi bir mezedir ve bu nedenle, mutfakta yaygın olarak kullanılmaktadır. Dereotunun İçinde bulunan uçucu yağlar uyarmacıdır ve safra ve sindirim sularının salgılanmasını aktive ederler. Bu yağlar ek olarak bağırsağın peristaltik hareketini uyarır, bağırsak hareketlerinin geçişini kolaylaştırır ve kabızlığı giderir .

Loading...

2- Uykusuzluğu önler

Otlarda bulunan uçucu yağlar kendine özgü ve güçlü özelliklere haizdir. Dereotundaki Uçucu yağlarda bulunan flavonoidler ve vitamin-B kompleksi, sakinleştirici ve hipnotik tesirleri olan bazı enzimlerin ve hormonların salgılanmasını aktive ederek, insanların iyi bir gece uykusu çekmesine destek verir .

3- Kemik Sağlığını korur

Dereotunun kalsiyum içeriği , kemiklerde bulunan mineral yoğunluğunu korumada önemli bir görev üstlenir. Osteoporoz hastalığı her yıl milyonlarca insanı etkiler. Dereotunun içinde bulunan kalsiyum oranı kemiklerin uygun şekilde büyümesine ve gelişmesine yardımcı olmaktadır.

4- Diyabeti önler

Dereotu, diyabet ve insülin düzeylerinin yönetimi ile olumlu olarak ilişkilendirilmiştir. Dereotu üzerinde yapılan araştırmalarda, ö diyabete neden olan serum lipitleri ve insülin düzeylerindeki dalgalanmaların azaltılmasına yardımcı olabileceğini göstermiştir.

5- Depresyonu azaltır

Depresyon, hem yetişkinler aynı zamanda gençler için çok büyük bir sorundur. Dereotu aslında depresyon için naturel bir ilaç olarak kullanılabilir. Amerikan Journal of therapeutics dergisinde gösterilen bir çalışma , Fas’ın güneyindeki dereotu sulu ekstraktının antidepresan ve analjezik özelliklerini araştırmışlardır.

Dereotu bitkisi özütünü deneklere verdiklerinde, meydana getirilen karşılaştırmalarda dereotunun antidepresan tesiri olduğu gözlemlenmiştir.

6- tane ağrılarını azaltır

Dereotu, hanımlarda adet döngüsünü düzenlemek için tıbbi bir bitki olarak kullanılmıştır. Dereotunun içerisindeki uçucu yağlar, menstrüel siklusların düzenlenmesinde rol oynayan hormonların salgılanmasını uyardığı düşünülen flavonoidleri ihtiva eder. Geçmiş zamanlarda fareler üzerinde meydana getirilen bir araştırmada dereotunun düzensiz adet dönemlerini de iyileştirdiği ortaya çıkmıştır.

7- Kanser hastalıklarından korur

Dereotu, vücutta bulunan özgür radikallere karşı savaşır. Organik antioksidan özelliği nedeniyle oksitlenmiş moleküllerin vücuttamn atılmasını sağlar. Bilim adamları bu açıdan dereotuna ‘’serbest radikal süpürücü’’ adını vermişlerdir.

8- Enfeksiyonlarla mücadele etmenize yardımcı olur

Dereotu Eski çağlardan beri dezenfektan olarak kullanılmıştır. Dereotu minimum 5,000 yıldır bir şifalı bitki olarak kullanılmaktadır. Eski Mısırlılar, yatıştırıcı bir ilaç olarak dereotu kullanırlardı. Araştırmalar, dereotu uçucu yağının birçok bakteri ve mantara karşı etkili olduğu gösterilmiştir. 3 Dereotu antioksidan özellikleri, bakteri ve mantarla cenkma kabiliyeti ile birleştiğinde, onu güçlü bir doğal ilaç haline getirir.

9- İshali tedavi eder

İshal esas olarak iki şeyden kaynaklanır; birincisi hazımsızlık ikincisi ise mikrobiyal fiil. Hazımsızlık açısından, dereotu çok iyi sindirim özelliklerine sahip olduğu için çok yararlı olabilir. İkinci olarak dereotu içinde bulunan antiseptik yağlar nedeniyle vücutta bulunan mikroplarla savaşır. Bu sayede enfeksiyonları imha ederek, ishali tedavi etmeye destek verir.

10- Ağız kokusunu önler

Dereotunun (şişkinlik azaltıcı) özelliği0 kötü nefesi kontrol etmede destek verir. Gastroözofageal reflü hastalığı, kötü nefesin nedenlerinden biridir. Bu durum, asidin neden olduğu boğazda yanma hissine sebebiyet verir. Dereotu, sindirim sistemini uyarmaya destek sağlar ve kötü nefesle savaşım etmenize yardımcı olmak için mikrobiyal enfeksiyonlarla savaşır.

11- Uyku sorununu çözer

İyi bir gece uykusu çekerken sorun mu yaşıyorsunuz? Birkaç dereotu yaprağı çiğneyerek bu sorunu çözebilirsiniz. Dereotu yapraklarında bulunan flavonoidlerin ve B-kompleks vitaminleri varlığı, uykusuzluk ve uyku bozuklukları için organik bir ilaçtır. Burada uykusuzluğa doğal bir yöntem olarak dereotu kullanabilirsiniz. 1 yiyecek kaşığı dereotu tohumu veya taze doğranmış dereotu yapraklarını kaynatın. Bir termosda bir gün beklemeye alın, sonrasında özü süzün ve yatağa gitmeden önce her gece 1 bardak için.

Kaynak: https://bilgecafe.com/gece-yatmadan-once-dere-otu-yerseniz/

Loading...

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*