Çifte m-üjde Bayram ikramiyesi kapsamı genişletildi.

Loading...

Çifte m-üjde Bayram ikramiyesi kapsamı genişletildi..Hükümetten vatandaşı sevindiren bir karar daha çıktı 200 bin kişi daha ikramiye alacak bayrama Daha mutlu şekilde girecek Milyonlarca emeklinin yüzünü güldüren hükümet, aileleriyle beraber 200 bine yakın iş- göremezlik geliri alan vatandaşa da bayram ikramiyesi verecek.

2-20190525011229.jpg

Sabah’tan Hazal Ateş’in haberine göre hükümet, bu yılın başından itibaren Ekim 2008’den önce sürekli iş göremezlik geliri alırken ya-şamını yi-tirenlerin eş ve çocuklarına da gelir bağlamaya başladı. SGK’DAM ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR İş kazası ve meslek hastalığı nedeniyle sürekli iş göremezlik geliri alanlara, gelir bağlanmasına esas olan sürekli iş göremezlik derecesi oranında bayram ikramiyesi ödeniyor. Meslekte kazanma gücü kayıp oranı yüzde 25 olanlara 250 lira, yüzde 45 olanlara 450 lira ikramiye ödenecek. Yaklaşık 12.3 milyon emekli bu yıl çift ikramiye alacak. Emekli ikramiyeleri 27-31 Mayıs tarihleri arasında Ramazan Bayramı’ndan önce hesaplarda olacak.

2-20190525011229.jpg

Sosyal Güvenlik Kurumu, ikramiye ödemeleri ile ilgili merak edilen sorulara yanıt verdi. Birden fazla dosyadan gelir veya aylık alan emekli, hak sahiplerine en fazla ödemeye imkân veren dosya üzerinden ödeme yapılıyor. Emekli veya hak sahibinin vefatı durumunda hak edildiği halde ödenemeyen bayram ikramiyesi varislerine ödeniyor. Ve-fat eden sigortalılardan gelir ve aylık alan hak sahiplerinin bayram ikramiyesi ödemesi hak sahiplerinin hisseleri oranında veriliyor.Eşinin vefatı nedeniyle yüzde 50 oranı ile eşe, yüzde 25 oranı ile yetim çocuğa ölüm aylığı ödenmesi halinde; bin liralık ikramiye hak sahiplerine hissesi oranında ödeniyor. Eşe 500 lira, yetim çocuğa ise 250 lira bayram ikramiyesi yatırılıyor.

2-20190525011229.jpg

Loading...

AİLESİ DE ALABİLECEK İş kazası ve meslek hastalığı sigortasından sürekli iş göremezlik geliri almakta olanlara, iş göremezlik derecesi oranında bayram ikramiyesi ödenecek. Örneğin; meslekte kazanma gücü kayıp oranı yüzde 25 olması nedeniyle sürekli iş göremezlik geliri almakta olanlara, bin liranın yüzde 25’i oranında yani 250 lira tutarında bayram ikramiyesi ödenecek. İş göremezlik aylığı alan kişinin vefatı durumunda ailesi bayram ikramiyesi alabiliyor. İKRAMİYE GELİR SAYILMIYOR Yılda iki kez verilen ikramiyeler, bakım yardımında hane içinde kişi başına düşen gelir şartı hesaplamasına dâhil edilmiyor. Bu kapsamda bakım desteği kesilenlere yeniden hizmet verilecek, ödenmeyen yardım tutarı ödenecek.

2-20190525011229.jpg

İkramiye alanlar arasında şehit yakını ve gaziler, vazife ve harp malullüğü aylığı alan er ve erbaşlar, geçici köy korucuları, şeref aylığı alanlar, şampiyon sporcular, Kore, Kıbrıs ve İstiklal Savaşı gazileri, terörden zarar görmesi nedeniyle aylık bağlanan siviller de bulunuyor.

Loading...