BUNU BİLİYOR MUYDUNUZ? CEHENNEMDEN ÇIKMAK İSTEYENLERE SORULACAK İKİ SORU…

Loading...

Cenâb-ı Hak: “Ey îmân edenler! Allâh’ın azamet-i ilâhiyyesine göre takvâ sahibi olun. Ancak müslümanlar olarak can verin.” (Âl-i İmrân, 102) buyuruyor. Bu can vermek de bir sefere mahsus. Dünyada bir fânî işlerde bir imtihana girersiniz. Kaybedene ikinci, üçüncü, dördüncü, beşinci imtihan vardır. Girebildiğiniz kadar.

Aldığınız bir diploma, hayat boyu geçerlidir. Fakat îman öyle değil. Bir sefere mahsus ölüm. Bir sefere mahsus son nefes. Buna mukâbil her şey Cenâb-ı Hakk’ın azamet-i ilâhiyyesinin delili.

Yine âyette, Fâtır Sûresi’nde, Cehennem’e girenler: “Yâ Rabbi! Bizi buradan çıkar.” diyecek. “Çıkar. Bu kötü amelleri, amel-i seyyieleri, amel-i sâlih hâline getirelim. Güzel bir kul olalım. Pişman olduk.” diyecekler. Cenâb-ı Hak iki şey soracak, âyet-i kerîmede. Birincisi: “?Size düşünecek kadar zaman vermedik mi?”

Loading...

Her şeyi düşünüyoruz Dünya’da. Fânî hayatın en detayına kadar bir düşünüyoruz. Kendimizi, âilemizi, çoluk-çocuğumuzu vs… “Düşünecek kadar zaman vermedik mi?” Niye geldik Dünya’ya? Kimin mülkünde yaşıyoruz? Getiren niye getirdi, götüren nereye götürüyor? Düşünecek kadar bir zaman vermedik mi?”

İkincisi de: “Bir peygamber gelmedi mi?” Bir irşatçı gelmedi mi? “Yâ Rabbi! İkisi de oldu.” diyecekler. Cenâb-ı Hak da: “Tadın o zaman azâbı.” buyuracak. (Bkz. Fâtır, 37)

Loading...

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*