10 yıl sonra yoğun bakımdan çıktı, öyle bir şey yaptı ki

Loading...

10 yıl yoğun bakımda yaşam mücadelesi veren Erkan Aydın uyanınca meslektaşlarını selamladı İzmir’de genç doktor Erkan Aydın 10 yıl yoğun bakımda yaşam mücadelesi verdi, 10 yıl yoğun bakımda yaşam mücadelesi veren Erkan Aydın yatağından meslektaşlarını selamlad Erkan Aydın, 14 yıl önce İzmir’deki evinde Tıpta Uzmanlık Sınavı’na (TUS) hazırlanırken aniden rahatsızlandı.

Boynunda şiddetli bir ağrı hisseden ve o dönemde 24 yaşında olan genç doktor alt katta yaşayan anne babasının yanına gitti.DHA’nın haberine göre; ailesi, 20 dakika içinde Erkan Aydın’ı hastaneye yetiştirdi ancak hastane kapısına geldiklerinde kalbi durmuştu. Milyonda 1 görülen transvers miyelit hastalığına yakalanan ve o günden itibaren boyundan aşağısını hareket ettiremeyen Erkan, 2 Kasım 2004’te girdiği Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Yoğun Bakım Kliniğinden 10 yıl sonra çıkabildi.

4 yıldır da evinde suni solunum cihazına bağlı olarak tedavisi süren genç doktor Türk Yoğun Bakım Derneği Kongresi’nde meslektaşlarına ilk kez selam gönderdi ve “Herkese çok teşekkür ederim” dedi.Baba, Behçet Aydın ise yaşadıkları uzun tedavi süresince biriken duygularını şöyle özetledi: “Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin tabelasını bile görsem saygı duruşunda bulunurum.”

10 yıl boyunca yoğun bakım servisinde tedavi gören Aydın’a bu süreçte hastane tarafından internet erişimi de sağlandı, ailesi de genç adama sesli komut ile kullanabileceği bir bilgisayar temin etti. Yıllardır sesli komut ile bilgisayar kullanan Erkan Aydın mücadeleyi hiçbir zaman bırakmadı.

Anne Gülten Aydın ve baba Behçet Aydın, bu süreçte her gün hastane ve ev arasında mekik dokudu, yemeklerini getirdi, bakımını hastane çalışanları ile birlikte yaptı. Oğlunun arkadaşlarından çok destek gördüğünü de söyleyen

Gülten Aydın, yoğun bakım çalışanlarına seslenerek “Siz hep böyle güçlü ve özverili olun ki, Erkan gibi hastaları hayata bağlayın” dedi
Türk Yoğun Bakım Bakım Derneği Başkanı ve aynı zamanda Dr. Erkan Aydın’ın da doktoru olan Prof. Dr. Mehmet Uyar, Erkan’ı unutamadıklarını, kendileri için önemli hastalardan biri olduğunu belirtti ve şunları söyledi: “Transvers miyelit nörolojik bir hastalık ve çok nadir görülüyor. Bu hastalık ne yazık ki Erkan’ın tüm periferik sinir

Loading...

sistemini felç etti. Erkan kollarını, bacaklarını ve solunum kaslarını kullanamaz duruma geldi. Bu nedenle kendisine yoğun bakımda suni solunum cihazına bağlı olarak gerekli tüm destek tedavilerini yaptık. 10 yıl çok uzun bir süreç. Bu süreç içerisinde hastanın sinir ve kas sistemini yeniden kullanabilmesi açısından fizyoterapi çok önemli. Yatak yaralarının ve hastane enfeksiyonlarının önlenmesi çok önemli. Biz yoğun bakım çalışanları olarak elimizden gelenin en iyisini yaptık, kendisi ve ailesi de çok büyük gayret gösterdiler.”

Loading...

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*